دوشنبه 3 اردیبهشت 1397
April 23, 2018
گروه «علمی»
حادثه تیراندازی به محیط بانان در دست پیگیری قضایی است
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
شوش - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت: حادثه تیراندازی به محیط بانان پارک ملی دز تا شناسایی و دستگیری عوامل آن از طریق این سازمان و دستگاه قضایی در دست پیگیری است.
زمین خانه ما است
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
دوم اردیبهشت ( 22 آوریل)، روز جهانی زمین است و به ما یادآوری می کند که زمین و بوم سازگان های آن، حیات را برای بشر و سایر زیستمندان ممکن می کند.
کتاب های درسی بر اساس سند تحول نظام آموزشی تغییر می کند
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطه نظری گفت: هرگونه تغییر در محتوای کتاب های درسی برای تکمیل سیستم آموزشی 3-3-6، بر اساس سند تحول نظام آموزشی انجام می شود.
تشخیص سرطان با کمک تاتو محقق می شود
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا- محققان سوییسی موفق به مهندسی یک تاتوی پزشکی حساس به کلسیم شده اند که روزی می توان از آن برای تشخیص سرطان استفاده کرد.
موفقیتی بزرگ در درمان لوپوس
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران– ایرنا– محققان از آزمایش یک داروی جدید وریدی در درمان بیماری لوپوس خبر دادند. فاز سوم آزمایشات بالینی این دارو موفقیت آمیز اعلام شد.
دیابت شایعترین علت کاهش دید در سنین 20 تا 64 سالگی است
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه بیماری دیابت آسیب های زیادی بر بخش های مختلف بدن ازجمله چشم ها وارد می کند، اظهار کرد: براساس آمارهای رسمی، دیابت شایعترین علت اختلال بینایی و کاهش دید در سنین 20 تا 64 سالگی است.
20 گروه تخصصی تحقیقات دامپزشکی در موسسه رازی تشکیل شد
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
کرج- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی با تاکید بر اینکه تمرکز موسسه رازی، انجام تحقیقات کاربردی است، گفت: 20 گروه تخصصی با هدف انجام تحقیقات دامپزشکی و تولید فرآورده های بیولوژیک در موسسه تشکیل شد.
30 درصد مردم بیماری افسردگی دارند
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
اردبیل - ایرنا - عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: 30 درصد مردم کشور بر پایه تحقیقات پزشکی، بیماری افسردگی دارند.
واکاوی اهداف و توانمندسازهای مشارکت در زیست بوم پلتفرم
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا- محقق واحد علوم و تحقیقات در قالب پژوهشی به واکاوی اهداف و توانمندسازهای مشارکت در زیست بوم پلتفرم از دیدگاه نوآوران طرف عرضه در صنعت نرم افزار پرداخت.
تصویربرداری ویدیویی از سلول ها حین فعالیت در ارگانیسم ها
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا- محققان با ساخت یک میکروسکوپ پیشرفته موفق شدند از سلول ها حین فعالیت در داخل ارگانیسم ها تصاویر ویدیویی تهیه کنند.
جمعیت وحوش کردستان در حد تعادل است
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
سنندج - ایرنا - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان گفت: جمعیت وحوش در این استان بدلیل امکانات و شرایط حفاظتی در حد تعادل مانده است.
کاهش 8 درجه ای دما در استان های شمالی و غربی کشور
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا- مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت: طی امروز و فردا (شنبه و یکشنبه) با توجه به نفوذ جریانات ساحل به دریا، بارش ها در ساحل خزر تشدید می شود و دمای هوا در استان های ساحلی، شمال غرب، غرب و دامنه های البرز پنج تا هشت درجه کاهش می یابد.
کیفیت هوای تهران با شاخص 77 سالم است
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران- ایرنا - کیفیت هوای تهران امروز - شنبه - با کاهش 22 عددی آلاینده های ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون با شاخص 77 در وضعیت سالم قرار دارد.
طرح نانورنگ های تصفیه کننده هوا در ارس رونمایی شد
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تبریز-ایرنا- طرح 'نانو رنگ های تصفیه کننده هوا و خودترمیم شونده' آیدین نصرتی، مخترع جوان ایرانی، با هدف کاهش واردات و افزایش صادرات در پردیس دانشگاه تهران منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس رونمایی شد.
سه محیط بان در شلیک صیادان متخلف مصدوم شدند
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
دزفول - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: سه محیط بان در جریان گشت آبی و تعقیب صیادان متخلف مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مصدوم شدند.
تجهیزات باکیفیت ایرانی در آزمایشگاه های دانشگاه ها
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
تهران– ایرنا- مدیرکل دفتر نوآوری و کسب و کارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از شرکت های دانش بنیان در تولید کیفی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه های سراسر کشور را از بهترین دستاوردهای این معاونت و مصداقی مناسب در ترویج و استفا...
هوای سنندج در شرایط ناسالم قرار گرفت
خبرگزاری ایرنا - 2 روز پیش
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: میزان آلودگی هوای سنندج اکنون به سه برابر حد مجاز رسیده و کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
مترجم جدید مایکروسافت آفلاین هم کار می کند
پایگاه خبری آفتاب - 31 فروردین 1397 ساعت 17:24
نسخه جدید مترجم مایکروسافت با استفاده از فناوری هوش مصنوعی به صورت آفلاین نیز کار می کند.
فرصت 12 ساعته برای رجیستری گوشی یا تبلتت
بهار نیوز - 31 فروردین 1397 ساعت 15:58
مرحله عملیاتی طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) از اواخر مهر پارسال و با هدف ساماندهی ورود گوشی ها به کشور و مبارزه با قاچاق آن، با مشمول رجیستری شدن گوشی های نشان تجاری اپل آغاز شد.پس از مشمول شدن نشان تجاری اپل، نوبت به سایر نشان های تجاری مان...
گردشگری صنعتی در دل 12 فعالیت اقتصادی قرار دارد
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 31 فروردین 1397 ساعت 12:25
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی استان گفت: گردشگری صنعتی است که در دل 12 فعالیت اقتصادی قرار دارد.
پرورش کرم ابریشم در استان سمنان توسعه می یابد
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 31 فروردین 1397 ساعت 11:50
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان توسعه نوغانداری را یکی از رویکردهای مهم این معاونت عنوان کرد و گفت: نوغانداری در سال جدید در استان سمنان توسعه می یابد.
خانواده های نیازمند نگران کاشت حلزون گوش نباشند
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 31 فروردین 1397 ساعت 11:50
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: تمام هزینه های کاشت حلزون گوش برای نوازدان نیازمند پرداخت می شود.
حاشیه رودخانه جاجرود از وجود زباله پاکسازی شد
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 11:23
تهران - ایرنا - جمعی از مردم و گروه های علاقمند به محیط زیست، امروز - جمعه - در حرکتی خودجوش زباله های رها شده در حاشیه رودخانه جاجرود را جمع آوری کردند.
پرتاب ماهواره برای کشف سیارات فراخورشیدی
بهار نیوز - 31 فروردین 1397 ساعت 11:12
به گزارش ایرنا به نقل از سی.ان.ان، این ماهواره که با نام ماهواره نقشه برداری فراخورشیدی گذرا یا به اختصار تِس/ TESS) شناخته می شود، روی موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس عازم فضا شد.ماموریت تِس، عکس برداری از سیارات فراخورشیدی ناشناخته با هدف یافتن گزینه ها...
خواص بی نظیر دارچین
بهار نیوز - 31 فروردین 1397 ساعت 11:12
امروزه نیز بسیاری افراد ، نه تنها به خاطر طعم متفاوت و شیرین یا طبع گرم آن، بلکه به دلیل فواید و خواص بی نظیرش برای سلامتی بدن، به صورت روزانه دارچین مصرف می کنند.به گفته محققان در میان 26 گیاه مشهور و ادویه رایج در جهان، دارچین از نظر خواص آنتی اکسیدانی ر...
عضله مصنوعی وزن بیشتری را تحمل می کند
بهار نیوز - 31 فروردین 1397 ساعت 11:8
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دانشگاه ایلینوی برای ساخت این عضله مصنوعی، فیبر کربن را که ماده ای بسیار محکم و سبک است با لاستیک پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) ترکیب کرده تا به ساختاری محکم و نرم بدل شود.عضلات مصنوعی تابیده که به تازگی اخترا...
آیفون دو سیم کارته می آید
بهار نیوز - 31 فروردین 1397 ساعت 11:3
اپل برای اولین بار است که نسخه دو سیم کارته خود را روانه بازار می کند.به گفته وی قیمت مدل 6.1 اینچی از نوع ال سی دی و دوسیم کارته بین 650 تا 750 دلار قیمت دارد ولی مدل تک سیم آن 550 تا 650 دلار خواهد بود.اما مدل 6.5 اینچی از نوع اولد نیز دو سیم کارته دارد ...
پارک ملی سرخه حصار از وجود زباله پاکسازی شد
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 10:41
ایرنا ـ تهران ـ ارتفاعات پارک ملی سرخه حصار امروز - جمعه - و در آستانه روز جهانی زمین پاک با حضور جمعی از شهروندان علاقمند به محیط زیست با شعار «نه به کیسه های پلاستیکی» پاکسازی شد.
25 درصد زباله ها قابلیت بازیافت دارند
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 9:56
تهران ـ ایرنا ـ مدیر کل محیط زیست استان تهران گفت: 25 درصد زباله ها قابلیت بازیافت و 70 درصد نیز قابلیت تبدیل به کمپوست را دارد.
دانشکده فنی و مهندسی مرند تکمیل و آماده افتتاح است
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 9:24
تبریز – ایرنا – فرماندار شهرستان مرند با بیان اینکه با تکمیل ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی مرند با پنج هزار و 635 متر مربع آماده افتتاح است،گفت: بدنبال سفر رییس جمهوری به استان، این دانشکده نیز توسط وزیر علوم افتتاح می شود.
آموزش و پرورش در گذر هفته
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 9:5
تهران - ایرنا - پیشنهاد افزایش 40 درصدی سهم سوابق تحصیلی در کنکور، تحصیل بیش از 322 هزار دانش آموز اتباع افغان در دوره های مختلف تحصیلی و تحت پوشش قرار گرفتن 250 مدرسه در قالب طرح «ایران مهارت» از مهمترین رویدادهای هفته گذشته وزارت آموزش و پرورش بود.
بیشترین گاز خردل در جنگ تحمیلی علیه ایران استفاده شد
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 8:25
تهران - ایرنا - مشاور سم شناسی منع سلاح های شیمیایی سازمان بهداشت جهانی گفت: بیشترین استفاده از گاز خردل در سلاح های شیمیایی علیه ایران استفاده شد و باگذشت سه دهه از جنگ تحمیلی هنوز عوارض شیمیایی مشهود است.
خودپالایی طبیعت پس از جنگ ها، چند دهه طول می کشد
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 6:25
تهران- ایرنا- استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به عواقب جنگ ها که موجب تخریب محیط زیست می شود، گفت: خودپالایی طبیعت در پی جنگ افروزی های بشر گاه چند دهه طول می کشد که این وضعیت به معنای نسل کشی است.
توقف ورزش احتمال افسردگی را افزایش می دهد
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 31 فروردین 1397 ساعت 5:11
طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه آدلاید، توقف برنامه ورزشی باعث افزایش نشانه های افسردگی در افراد می شود.
ستاره شناسی؛ علاقمندان بسیار و جای خالی تجهیزات ایرانی
خبرگزاری ایرنا - 31 فروردین 1397 ساعت 4:21
تهران- ایرنا- علم نجوم و مطالعه روی آسمان و اجرام سماوی از دیرباز علاقمندان بسیاری داشته است؛ اما فرصت های شغلی اندک برای دانش آموخته های این رشته، نبود ابزار رصدی حرفه ای و گرانی تجهیزات به ویژه برای منجمان آماتور کشور، چالش های پیش روی علاقمندان است.
ماهواره ناسا برای کشف سیارات فراخورشیدی به فضا پرتاب شد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 16:54
تهران – ایرنا – ناسا ماهواره جدیدی را برای کشف فضای خارج از منظومه شمسی و شناسایی سیارات قابل سکونت، به فضا پرتاب کرد.
همدان در حوزه سلامت در سطح ملی خدمات می دهد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 16:20
همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: این استان در حوزه بهداشت و درمان به جایگاهی دست یافته است که به هموطنان دیگر مناطق کشور خدمات ارائه می دهد.
بخش قلب بیمارستان بوعلی همدان بهره برداری شد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 15:55
همدان- ایرنا- بخش آنژیوگرافی جراحی قلب بیمارستان بوعلی همدان عصر امروز (پنجشنبه) در آیینی با حضور امام جمعه، استاندار و نمایندگان مردم این شهرستان در خانه ملت بهره برداری شد.
مسابقات کشوری رباتیک در مشهد آغاز شد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 15:24
مشهد- ایرنا- ششمین دوره مسابقات کشوری رباتیک 'جام نور' در دو بخش دانش آموزان و دانشجویان عصر پنجشنبه در مشهد آغاز شد.
چرا هر کاری می کنم، وزنم پائین نمی آید؟
بهار نیوز - 30 فروردین 1397 ساعت 15:11
گروه علمی: تعطیلات سال نو سپری شده و شما تصمیم گرفته اید که با حذف فست فودها، پیگیری یک رژیم غذایی سالم و انجام یک برنامه ورزش وزن خود را به سرعت پائین بیاورید ولی پس از مدتی متوجه می شوید که اعداد وزن شما تغییر محسوسی نمی کند. چرا چنین اتفاقی برای اکثر اف...
ساخت ابزار جدید برای وبگردی نابینایان
بهار نیوز - 30 فروردین 1397 ساعت 14:37
در حال حاضر این افراد با استفاده از ابزارهای بازخوانی نمایشگر، صفحه کلیدهای خاص و فناوری های جدید قادرند در صفحات وب گشت وگذار کنند.اما دسترسی به بخشی از محتوای وب از جمله جداول با استفاده از این فناوری جدید تا حد زیادی ساده تر می شود. این ابزار جدید که Sp...
نجات جان قربانیان بلایای طبیعی با گجت قابل حمل
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 13:59
تهران – ایرنا - محققان دانشگاه تکنولوژی فدرال زوریخ گجت قابل حملی ساخته اند که قادر است در بلایای طبیعی همچون زلزله به سرعت قربانیانی را که زیر آوار گرفتار شده اند، شناسایی کند.
زلزله امروز بوشهر، ۵سال پیش هم آمد
پایگاه خبری آفتاب - 30 فروردین 1397 ساعت 13:34
دقایقی پیش زلزله ای به قدرت ۵.۹ ریشتر حوالی کاکی در استان بوشهر را لرزاند.
آلودگی هوا 1.3 میلیون تن را در هند می کشد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 13:32
دهلی نو - ایرنا - بر اساس گزارش یک موسسه پایش سلامت انسان در محیط زیست، سالانه یک میلیون و 300هزار تن به دلیل عوارض ناشی از آلودگی شدید هوا در هند جان خود را از دست می دهند.
نخستین همایش تازه های پزشکی فوتبال در یزد برگزار شد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 13:24
یزد - ایرنا - نخستین همایش علمی تازه های علوم پزشکی در رشته فوتبال روز پنجشنبه با حضور 200 نفر از پزشکان و مربیان استان یزد به مدت هشت ساعت در سالن بیمارستان شهید صدوقی (ره) این شهر برگزار شد.
جامعه پزشکی همدان زیرمیزی نمی پذیرد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 13:5
همدان - ایرنا - رئیس سازمان نظام پزشکی همدان اظهارکرد: جامعه پزشکی این استان را افرادی پاکدست، توانمند و صادق تشکیل داده است و در همدان پدیده ای تحت عنوان دریافت زیر میزی از بیماران نداریم.
استقرار کارخانه زباله سوز در استان مرکزی ضروری است
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 12:35
اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: استقرار کارخانه زباله سوز در این استان با هدف کاهش آلودگی های زیست محیطی ضروری است و تیم مدیریتی استان با قوت این برنامه را دنبال می کند.
دانشجویان از سال جاری آموزشهای مهارتی را فرا می گیرند
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 12:7
سمنان- ایرنا- رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: بر اساس تفاهم نامه بین این سازمان و وزارت علوم، در سال جاری آموزش های مهارتی متناسب با رشته تحصیلی دانشجویان ارایه می شود.
شکارچی سیاره ها راهی فضا شد
پایگاه خبری آفتاب - 30 فروردین 1397 ساعت 11:51
«ماهواره ترابری بررسی برون سیاره ای» ناسا که به طور مخفف تس (TESS) نامیده می شود با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
عضله مصنوعی 12 هزار برابر وزن خود را تحمل می کند
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 11:30
تهران – ایرنا - محققان یک عضله مصنوعی از جنس فیبر کربن و لاستیک ساختند که قادر است 12 هزار برابر وزن خود را تحمل کند.
وزیر بهداشت: بیسوادی مدرن موجب ناکارآمدی است
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 11:1
تبریز- ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه گرفتار بیسوادی مدرن هستیم، گفت: غفلت از ارتقای علمی موجب ناکارآمدی می شود.
وزیر بهداشت: بیسوادی مدرن موجب ناکارآمدی است
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 10:58
تبریز- ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه گرفتار بیسوادی مدرن هستیم، گفت: غفلت از ارتقای علمی موجب ناکارآمدی می شود.
کشف ارتباط یک ویروس با هفت بیماری
بهار نیوز - 30 فروردین 1397 ساعت 10:26
به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، محققان مرکز پزشکی بیمارستان اطفال سینسیناتی در آمریکا در این مطالعه جدید متوجه شدند که این ویروس خطر ابتلا به بیماری های لوپوس اریتماتوس سیستمیک، ام.اس، آرتریت روماتوئید، آرتریت ایدیوپاتیک جوانان، بیماری های ال...
دمای هوا تهران افزایش می یابد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 10:14
تهران- ایرنا- اداره کل هواشناسی استان تهران در اطلاعیه ای از تداوم روند افزایشی دما در استان تهران خبر داد.
تلسکوپ ها به میان مردم می آیند
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 10:8
تهران- ایرنا- بشر به اقتضای کنجکاوی ذاتی همواره نگاه پرسشگرانه به آسمان و ساکنان آن داشته و در پی مجالی برای یافتن پاسخ بوده؛ روز و هفته جهانی نجوم فرصتی مناسب برای کندوکاو علاقه مندان و ترویج این علم کهن است.
بندر کاسپین در سال جاری راه اندازی خواهد شد
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 30 فروردین 1397 ساعت 10:2
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در دریای خزر باید به گردشگری دریایی توجه بیشتری شود.
ساخت ابزار جدید برای وبگردی کم بینایان و نابینایان
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 9:18
تهران – ایرنا - محققان دانشگاه واشنگتن و کارنگی ملون راهکار جدیدی را ابداع کردند که امکان دسترسی افراد کم بینا و نابینا به انواع محتوای وب از جمله جداول، نقشه ها و فهرست ها را فراهم می کند.
کیفیت هوای پایتخت با شاخص 91 سالم است
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 8:53
تهران- ایرنا - کیفیت هوای امروز - پنجشنبه - پایتخت با کاهش آلاینده های جوی با شاخص 91 در شرایط سالم قرار دارد.
شکار سلول های سرطانی با نانو ذرات
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 8:47
تهران - ایرنا - یافتن سلول ها سرطانی گردشی در بدن همانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است، اما محققان کانادایی با استفاده از نانو ذرات مغناطیسی موفق به شناسایی این سلول ها شدند که می تواند به تسریع درمان سرطان در بیماران کمک شایانی کند.
وزیر بهداشت: ارتقای سلامت جامعه مستلزم فرهنگ سازی است
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 8:10
تبریز-ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اقدامات فرهنگی در ارکان مختلف جامعه برای ارتقای سطح سلامت جامعه بسیار لازم و مفید است و امسال هدف گذاری این وزارتخانه در همین موضوع خلاصه می شود.
زلرله 5.9 ریشتری کاکی بوشهر را لرزاند
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 7:23
تهران - ایرنا - زلزله ای به بزرگای 5.9 در مقایس ریشتر، دقایقی قبل حوالی کاکی بوشهر را لرزاند.
14میلیون دانش آموز درکشورمشغول به تحصیل هستند
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 6:52
بروجرد - ایرنا - مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر یک میلیون معلم مسئولیت تعلیم و تربیت 14 میلیون دانش آموز را در کشور برعهده دارند.
فلامینگو مصدوم تحویل محیط زیست غرب گلستان شد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 5:25
گرگان - ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان از تحویل فلامینگو مصدوم از سوی علاقه مندان حیات وحش به محیط بانان غرب استان گلستان خبر داد و گفت: این پرنده از گونه های حمایت شده، است.
استعفای معاون آموزش سازمان محیط زیست پذیرفته شد
خبرگزاری ایرنا - 30 فروردین 1397 ساعت 4:51
تهران- ایرنا- رییس سازمان حفاظت محیط زیست با استعفای کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش و سرپرست مرکز کنوانسیون ها و امور بین الملل این سازمان موافقت کرد.
الماس های آسمانی، یادگارهای یک سیاره متلاشی شده هستند
پایگاه خبری آفتاب - 29 فروردین 1397 ساعت 21:34
منجمان نتیجه گیری کرده اند که یک سنگ آسمانی حاوی الماس که در سال ۲۰۰۸ در جو زمین متلاشی شد تکه ای از یک سیاره مفقود متعلق به دوران اولیه منظومه شمسی است.
کورکر: در صورت اصلاح نشدن برجام، ترامپ از آن خارج می شود
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 29 فروردین 1397 ساعت 21:10
یک سناتور ارشد جمهوری خواه اعلام کرد در صورتی که توافقس با اروپایی ها در مورد اصلاح برجام حاصل نشود ترامپ قطعا از برجام خارج خواهد شد.
محیطبانان همدان به جلیقه ضدگلوله مجهز شدند
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 17:51
همدان - ایرنا - فرمانده یگان اداره حفاظت محیط زیست همدان گفت: به منظور کنترل عملکرد محیطبان ها و مستندسازی برخورد با متخلفان، محیطبانان این استان به جلیقه ضدگلوله مجهز شدند.
پنج قطعه کبک در طبیعت سنندج رها سازی شد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 15:27
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به رها سازی پنج قطعه کبک در عرصه های طبیعی سنندج گفت: این پرندگان توسط شکارچی غیر مجاز به دام افتاده بودند.
2 قلاده راسو در سردشت زنده گیری شد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 15:20
مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: 2 قلاده راسو که در ساختمان نیمه کاره یکی از شهروندان لانه کرده بودند توسط محیط بانان این اداره زنده گیری شدند.
طرح های کلان ملی بر اساس چالش های کشور تعریف می شوند
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 14:13
تهران- ایرنا- دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با اشاره به بازنگری در روند فعالیت این شورا و کمیسیون های زیرمجموعه آن گفت: طرح های کلان ملی بر اساس حل چالش های کشور تعریف می شوند.
ساخت مواد کامپوزیتی سخت تر و مستحکم تر با پرتوهای فرابنفش
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 13:51
تهران – ایرنا - محققان فناوری جدیدی را ابداع کردند که موجب افزایش استحکام و سختی مواد کامپوزیتی در مجاورت پرتوهای فرابنفش می شود.
فراخوان مدیر تلگرام به مقاومت دیجیتالی
بهار نیوز - 29 فروردین 1397 ساعت 12:13
پاول دوروف، مالک تلگرام درباره فیلترینگ تلگرام روسیه در بیانیه ای نوشت: در ۲۴ ساعت گذشته، تلگرام از سوی ارایه دهندگان اینترنت در روسیه مسدود شده است. به این دلیل که ما درخواست آژانس های امنیتی روس را برای در اختیار گذاردن کلیدهای رمزگشایی پیام ها را رد کر...
چرا تعادل اسیدی و قلیایی بودن خون مهم است؟
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 12:9
تهران – ایرنا – تعادل اسیدی و قلیایی بودن خون (PH) یکی از مهمترین فاکتورهای سلامت است. بدن برای محافظت در برابر بیماری ها و بهبود آن به هر دو محیط اسیدی و قلیایی نیازمند است.
ناسا: اولین فردی که به مریخ می رود باید یک خانم باشد
پایگاه خبری آفتاب - 29 فروردین 1397 ساعت 11:49
گرچه فضانوردان خانم زیادی بوده اند اما تاکنون تنها 12 فرد بر سطح ماه گام نهاده اند و همگی آنها مرد بوده اند.
تاثیر مکمل های آهن در ابتلا به سرطان روده
بهار نیوز - 29 فروردین 1397 ساعت 11:21
به گزارش مهر، به گفته محققان دانشگاه تکنولوژی چالمرز، دو ترکیب فریک سیتریت و فریک EDTA که در اکثر بازارهای جهان، بخصوص ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، در مکمل های رژیمی و به عنوان افزودنی خوراکی استفاده می شوند، موجب افزایش تشکیل نشانگر زیستی سرطان ...
تخصیص91درصد بودجه عمرانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سال 96
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 11:19
تهران-ایرنا- معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه 100 درصد اعتبارات مصوب دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی در سال 1396 تخصیص داده شده است، از تخصیص 91درصد بودجه عمرانی مراکز آموزش عالی و پژوهشی در سال گذشته خبر داد.
شکوه کهکشان بر فراز مرداب مرگ
بهار نیوز - 29 فروردین 1397 ساعت 11:12
در زبان بومیان نامیبیا به معنی مرداب مرده است. این منطقه که در پارک ناکلافت نامیب (Namib-Naukluft) واقع شده، بیش از ۵۰۰ سال است که عملا مرده است. در روزگاری دور، بارندگی های سیل آسا رودخانه ای محلی را پدید آورد و درختان جوانی سبز شدند؛ اما با هجوم تل شنی ...
پیوست های زیست محیطی در تفرجگاه ارغوان لحاظ شده است
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 10:59
ایلام - ایرنا - فرماندار ایلام گفت: پیوست های زیست محیطی در اجرای طرح تفرجگاه ارغوان در محدوده شهر ایلام مورد دقت بوده ولی توسعه و عمران و انجام پروژه های مختلف خواه ناخواه دارای تخریب محیط زیست است ولی تلاش شده این مقدار به حداقل ممکن برسد.
عبدالله نوری می تواند رهبر جدید اصلاحات شود؟
برترین ها - 29 فروردین 1397 ساعت 10:45
این روزها عبدالله نوری در خانه خود جلسات هفتگی دارد و اخیرا نیز برای کم کردن اختلافات بین دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت ورود کرده است، برخی معتقدند او می تواند نقش رهبر جدید اجماع ساز را در جریان اصلاحات ایفا کند.
مرگ وحشتناک کشاورز ارومیه ای
برترین ها - 29 فروردین 1397 ساعت 10:40
سر کشاورز ۳۷ ساله در اثر گیر کردن به گاردان تراکتور قطع شد.
وضعیت بارش، مصرف و ذخایر آبی ایران
برترین ها - 29 فروردین 1397 ساعت 10:40
جوان کلاهبردار با دایی قلابی به خواستگاری رفت
برترین ها - 29 فروردین 1397 ساعت 10:39
دختر جوان که به اتهام مشارکت در کلاهبرداری به کلانتری احضار شده بود در حالی که با شنیدن ماجرای شکایت و دیدن شاکی، حیرت زده به او می نگریست، گریه کنان به تشریح چگونگی آشنایی خود با مردی پرداخت که به بهانه ازدواج، از او به عنوان طعمه ای برای کلاهبرداری هایش ...
مردان کم خونی را جدی بگیرند
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 10:39
تهران-ایرنا- شیوع سرطان روده بزرگ (کولون) چهارمین سرطان شایع در مردان ایرانی است. مراحل اولیه این سرطان با علایمی از جمله کم خونی و خستگی همراه است که با دانستن آنها می توان این بیماری را شکست داد.
پول احتکار شده مردم سمت مسکن نمی رود
برترین ها - 29 فروردین 1397 ساعت 10:37
روزنامه ایران نوشت: 95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به صورت حساب های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات است. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می گیرد، میان حساب های بانکی جا به جا می شود. به این ترتیب جای نقدینگی مشخص است.
دیدار هیاتی از علمای مقاومت با منوچهر متکی
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 29 فروردین 1397 ساعت 10:16
دبیرکل جنبش اسلامی توحید به همراه برخی علمای لبنانی با وزیر خارجه پیشین کشورمان دیدار و گفت وگو کردند.
سازمان ملل ظرف ۲ ماه طرحی را برای احیای مذاکرات صلح یمن ارائه می کند
ایسنا ( خبرگزاری دانشجویان ایران ) - 29 فروردین 1397 ساعت 10:16
فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد که طی دو ماه طرحی برای احیای مذاکرات جهت پایان دادن به بحران این کشور ارائه خواهد شد.
همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی در مشهد برگزار شد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 10:3
مشهد- ایرنا- دومین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی و دومین فستیوال دانشجویی علوم اعصاب روز چهارشنبه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.
همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی در مشهد برگزار شد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 10:0
مشهد- ایرنا- دومین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی و دومین فستیوال دانشجویی علوم اعصاب روز چهارشنبه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.
تماشای آسمان برای همه
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:54
تهران- ایرنا- دبیر برگزاری روز و هفته جهانی نجوم با اشاره به اهمیت علاقمندی مردم به علم نجوم گفت: برنامه های این روز و هفته جهانی، با هدف آشنایی همه مخاطبان به آسمان و اجرام سماوی برگزار می شود.
مهلت ارسال مقالات به کنفرانس ملی هیدرولیک آب اعلام شد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:54
شهرکرد-ایرنا- دبیر هفدهمین کنفرانس ملی هیدرولیک آب مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش را از پایان فروردین تا سی و یکم مرداد ماه 97 اعلام کرد.
رویکرد سرمایه گذاری در پژوهش با حمایت از تولید داخلی دنبال می شود
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:54
کرج-ایرنا-رییس پژوهشگاه مواد و انرژی ایران با اشاره به شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی، گفت: تغییر رویکرد پژوهشگاه مواد و انرژی درخصوص سرمایه گذاری در پژوهش، فناوری و تجهیزات، با نگاه به حمایت از تولید داخلی صورت می گیرد.
نخستین گزارش رسمی ثبت سرطان در ایران به تایید مرجع جهانی رسید
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:49
تهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تایید و پذیرش نخستین گزارش رسمی و معتبر «ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت در ایران» در مرجع مهم و معتبر جهانی «سرطان در پنج قاره جهان» سازمان بهداشت جهانی خبر داد.
شرکتهای دانش بنیان چهارمحال و بختیاری 174 هزار دلار محصول صادر کردند
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:22
شهرکرد- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته شرکت های دانش بنیان این استان 174 هزار و 350 دلار محصول صادر کردند.
افسردگی مادر تکامل شناختی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:19
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه نشان می دهد که افسردگی مادر تکامل شناختی و بهره هوشی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و این تاثیر تا 16 سالگی ادامه دارد.
خشکیدگی، جنگل های بیوره ملکشاهی را تهدید می کند
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 9:14
ایلام - ایرنا - منطقه جنگلی بیوره در شهرستان ملکشاهی که از منحصربفردترین عرصه های جنگلی استان و کشور است ، در سال های اخیر با تهدیدی جدی در اثر خشکیدگی روبرو شده و نفس های درختان این مناطق را به شماره انداخته است.
خطر حملات قلبی مکرر در انتظار زوج های مطلقه
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 8:25
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه نشان می دهد که طلاق گرفتن زوج ها خطر ابتلا به حملات قلبی متعدد را در آنها افزایش می دهد.
عیوب انکساری و آب مروارید بالاترین ارجاعات چشم پزشکی در کشور
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 8:20
تهران- ایرنا- رئیس انجمن چشم پزشکی ایران گفت: عیوب انکساری و آب مروارید در حال حاضر بالاترین میزان ارجاعات چشم پزشکی در کشور هستند.
دی. ان. ای گیاهان چگونه ترمیم می شود
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 8:14
تهران – ایرنا – مطالعات جدید محققان آمریکایی ساز و کار گیاهان برای ترمیم آسیب ناشی از نور ماورای بنفش خورشید در دی ان ای را آشکار کرد.
50 درصد بیماری ها علت ژنتیکی دارد
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 8:9
زنجان - ایرنا - مسئول مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی شهرستان زنجان گفت: 50 درصد بیماری ها علت ژنتیکی دارد که با انجام مشاوره های لازم بروز آن به حداقل کاهش می یابد.
کشف ارتباط یک ویروس با هفت بیماری جدی
خبرگزاری ایرنا - 29 فروردین 1397 ساعت 7:57
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که ویروس 'اپشتین بار' (Epstein–Barr virus) که باعث ابتلا به بیماری مونونوکلئوز می شود خطر ابتلا به هفت بیماری دیگر را نیز افزایش می دهد.